اجرای طرح آی سی یو در منزل

سپتامبر 22, 2019

براي اولين بار در ايران، راه اندازی واحد آی سی یو در منزل

مدير مركز درمان در منزل سازمان جهاد علوم پزشكي تهران خبر داد:

اجرای فاز عملیاتی طرح ICU در منزل!

عليرضا عمومي مدیر مرکز خدمات تخصصی درمان در منزل دم در گفتگو با ایلنا عنوان کرد: با توسعه فعالیتهای مرکز درمان درمنزل جهادعلوم پزشکی تهران، ارائه خدمات بالینی در منزل وارد فصل جدیدی گردید.

 ارائه خدمات آی سی یو در منزل خدمتی ویژه است که با هدف کاهش هزینه ها و مشکلات بستری در بیمارستان و افزایش رضایت و آرامش خانواده های بیماران از سوی این مرکز در حال اجرا است.مسلما این خدمات دارای ابعاد پیچیده و مسئولیت های عدیده ای به لحاظ موضوعات مراقبت های پرستاری، ویزیت های پزشکان متخصص وفوق تخصصی،استقرار تجهیزات کامل ICU درمنزل و استریلیزاسیون فضای استقرار بیمار است که به حول وقوه الهی و همکاری تیم مجرب پرستاران و پزشکان این مرکز برای اولین بار در ایران در حال انجام می باشد که تعداد آنان درحال حاضر 20 تیم تخصصی Home ICU(آی سی یو در منزل) است که این تعداد به واسطه اعتماد خوب مردم و سابقه پرافتخار مرکز دم  جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران، رو به افزایش است.

وی ادامه داد: خدمت رساني مركز دم در حال حاضر تمامي مناطق 22 گانه تهران در حال انجام بوده  ودرآينده نزديك نيز با توجه به رايزني هاي صورت گرفته در استان هاي هم جوار نظیر البرز، قزوین، زنجان و… خدمات بيمارستاني به گروه های هدف (بيماران ديابتي، معلولان و جانبازان، مبتلايان به زخم بستر و سالمندان )در منازل آنها، مطابق با استانداردهاي مورد تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ارائه خواهد شد.

آقای  عمومي افزود: در حاضر اقدامات مركز دم در دو بخش کلینیکی و پاراکلینیکی با پوشش کامل کلیه مناطق شهری تهران در کلیه سطوح جامعه هدف (کودک تا سالمند) در حال ارائه می باشد و ظرفیت های ارائه گونه های متنوعی از خدمات درمانی(پایش سلامت، طب کارو…) موجود است.

وي در خصوص فرایند پذیرش بیماران عنوان کرد که بيماران از تماس با 64064 به کارشناس واحد پیام  متصل شده و پس از ارائه شرح حال وتشکیل پرونده الکترونیک و صدور کداختصاصی پرونده راهنمايي هاي لازم بنابر تشخيص كارشناسان ما بدان ها ارائه شده و تيم هاي عملياتي كه شامل 250 درمانگر مجرب (ON call) هستند، به آدرس هاي اعلام شده در اسرع وقت اعزام می شوند.

وی اضافه کرد: از لحظه اعزام درمانگران تا پايان مرحله درمان كه ممكن است از يك ساعت تا چند ماه در منازل بيماران بنا به نوع خدمت رساني زمان سپری شود، کلیه فرایند درمان توسط پزشكان، پرستاران و ساير كادر درماني از طريق سامانه درمان در منزل رصد شده و ارتباط مستقيم ميان ستاد، تيم هاي عملياتي و خانواده بيماران به صورت شبانه روزي برقرار است.

مدير مركز دم با بيان اين كه قدمت درمان در منزل جهاد علوم پزشكي تهران به اوايل دهه 1370 باز مي گردد، تصريح كرد: در حال حاضر مركز دم با بسياري از نهادهاي دولتي، عمومي و بخش خصوصي به منظور ارائه خدمات درمانی به خانواده هاي آنان قرارداد همکاری منعقد نموده و مجری طرح های پایش سلامت سازمان هایی نظیر شهرداری تهران، بنیاد شهید، صنعت نفت، نیروهای مسلح و… می باشد.

عمومي در خاتمه بر هدف راه اندازی و توسعه واحد آی سی یو در منزل با این شرح تاکید نمود: ماهانه بالغ بر 100 میلیون تومان در بیمارستان های دولتی و بین 200 تا 500 میلیون تومان در بیمارستان های خصوصی هزینه بستری و هتلینگ بیماران می شود این در حالی است که صرف این هزینه ها حاشیه امنی برای خانواده های آنان ایجاد نکرده و مخاطراتی مانند ابتلا به عفونت های بیمارستانی و درگیر شدن بیمار با بیماری های دیگری را نیز در پی دارد. مرکز دم با هدف کاهش هزینه های بستری که این رقم در صورت بستری شدن بیمار در منزل به زیر 50 میلیون تومان خواهد رسید و همچنین به منظور کاهش تالمات روحی بیمار و خانواده آن و مدیریت بهینه هزینه ها و مانیتورینگ فرایندها، بسته کامل آی سی یو در منزل را تدارک دیده است.

وی در آخر اشاره کرد: قراردادهايي كه با خانواده هاي بيماران بسته مي شود در قالب ارائه خدمات باليني تنظيم شده كه از حمايت كامل معاونت درمان وزارت بهداشت نيز برخوردار است.