معرفی مرکز دم

معرفی مرکز خدمات تخصصی درمان در منزل”دم” جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

مركز خدمات تخصصی درمان در منزل “دم” وابسته به جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران در سال 1378 جهت ارتقاء سطح ارائه خدمات سلامت و پوشش مطلوب خدمات درماني در کلان شهر تهران زیر نظر معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی تاسیس و اقدام به ارائه شبانه روزی (حتی در ایام تعطیل) کلیه خدمات درمانی و مراقبتی در منزل در یک پکیچ بصورت تیم کامل درمانی در 22 منطقه تهران بزرگ نموده است. شایان ذکر است که کارشناسان واحد پیام (اپراتوری) مرکز ” دم ” (همگی از کارشناسان پرستاری و مامایی می باشند) بصورت شبانه روزی پاسخگوی تماس های تلفنی به شماره تلفن 5 رقمی 64064 می باشند.

این نحوه خدمـات که در اکثر کشورهـای پیشرفته تحت عنوان& visit home care ارائـه می شود برای گروه های مشخصی از بیماران بصورت رایگان و تحت پوشش نظام سلامت و بیمه ها قرار دارد. در کشور ما اخیراً بعضی از بیمه های تکمیلی درصد قابل توجهی از هزینه های درمان در منزل را خصوصاً برای سالمندان و بیماران مزمن و خاص تقبل می کنند.
– شایان ذکر است این مرکز هم اکنون بیش از 000/50 مشترک و قریب 5000 اعزام ماهانه دارد که قسمت اعظم این مشترکین سالمندان ناتوان از حرکت بوده که تا قبل از آشنایی با این مرکز کاملاً از نظر دریافت خدمات درمانی در منزل مستأصل بوده اند.مرکز درمان در منزل” دم ” جهاد دانشگاهی در حال حاضر خدمت دهنده به جانبازان و پدران و مادران شهدای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران و بازنشستگان صندوق های بازنشستگان صنعت نفت،کارمندان و بازنشستگان بانک کشاورزی-پیشکسوتان قرآنی دفتر امور قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بیمه سامان و … می باشد.
مزایا و فواید

موارد زیر برخی از «مزایا و فواید» دریافت خدمات درمان در منزل می باشد:

1- ارائه خدمات تشخیصی پیش بیمارستانی و خدمات درمانی پس از ترخیص از بیمارستان(دوره تکمیل درمان و دوره نقاهت)
2- کاهش انتقال عفونتهای بیمارستانی با ارائه خدمات درمانی در منزل
3- کاهش هزینه های درمانی برای درمانخواه بدلیل حذف هزینه های هتلینگ بیمارستان ها
4-حذف همراهی و جابجایی بیمار و نیز کاهش ملاقاتهای روزانه بستگان بیمار و در نتیجه کاهش مصرف سوخت ،کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک شهری
5- احساس امنیت و رضایتمندی در بیمار و برخورداری از تغذیه مناسب
6- درمان دقیق تر، رسیدگی بیشتر و کیفیت بهتر و مطلوبتر خدمات

7- دریافت هرگونه خدمات در یک پکیچ کامل درمانی در یک زمان و یک مکان فقط با یک تماس با تلفن (64064)
8- امکان پیگیری (Follow up ) دقیق تر و اطمینان از بهبودی و عدم عود بيماري پس از ترخیص از بیمارستان
9- تشکیل پرونده سلامت برای مشترکین از زمان شروع ارائه خدمات تا پایان در یک پرونده نزد بیمار
10- کاملاً شفاف و متناسب بودن تعرفه های درمانی برای گیرندگان خدمات مرکز که بر خلاف سایر مراکز مشابه که بعد از حضور در منزل بیماران با توجه به شرایط بیمار و ظواهر منازل بیماران اقدام به اعلام تعرفه می کنند.در حالی که کارشناسان واحد پیام مرکز دم در هنگام تماس تلفنی درمانخواه تعرفه مرکز را به صورت دقیق و کاملاً شفاف بیان می نمایند.
11- وجود واحد مشاوره پزشکی و بهداشتی (در حد کارشناس پرستاری یا مامایی) که به صورت شبانه روزی خدمات مشاوره ای مورد نیاز بیماران را ارائه می دهد.
12- وجود واحد ارزیابی و پیگیری که ضمن پیگیری وضعیت سلامت بیماران و میزان رضایت مندی گیرندگان خدمات در راستای رفع مشکلات مجموعه ، گیرنده انتقادات و پیشنهادات مشترکین مرکز دم می باشد.

گروه خدمات گیرندگان مرکز دم :

بطور کلی بیماران سالمند،ناتوان از حرکت،تنها و بدون همراه یا سرپرست،بیماران مزمن و خاص، و بطور مشخص جانبازان،معلولین جسمی و بیماران قطع نخاعی، بیماران سکته مغزی-قلبی، بیماران دچار شکستگی،بیماران مبتلا به سرطان(خصوصاً در مراحلی که بیشتر نیاز به اقدام حمایتی مراقبتی دارند)،بیماران مبتلا به زخم بستر و زخم پای دیابتی و … از جمله گیرندگان اختصاصی خدمات درمان در منزل می باشند.

البته تأکید می گردد با توجه به هزینه های خاص ارائه خدمات درمانی در منزل (توسط کادر درمانی با تحصیلات عالیه دانشگاهی و نیز هزینه آژانس و هزینه مدت زمان رفت و برگشت و توقف در منزل بیمار)این خدمات به صورت Select شده برای گروه های ذیل مناسب تر است:
الف- بیماران سالمند (بالاتر از 65 سال)
ب- بیماران ناتوان از حرکت
ج- بیماران مبتلا به بیماری های مزمن و خاص و صعب العلاج
د- خدمات درمانی مورد نیاز بعد از ترخیص از بیمارستان مانند:آنتی بیوتیک تراپی وریدی،تعویض پانسمان،سونداژ،فیزیوتراپی و . . .
ه- مدیران ارشد

عناوین خدمات درمانی قابل ارائه در منزل :

مرکز درمان در منزل “دم” به عنوان اولین و بزرگترین مرکز غیر خصوصی ارائه خدمات درمانی در منـزل و محل کـار خدمـات درمانی را در شاخه های ذیل ارائه می نماید:
• پزشک عمومی و متخصص(نورولوژی(مغز و اعصاب)، داخلی، تغذیه، اعصاب و روان (روان پزشکی)، جراحی، عفونی،اطفال،ارتوپدی ، قلب،ارولوژی و … )
• خدمات پرستاری و نوار قلب(سونداژ،تزریقات، وصل سرم، پانسمان،زخم بستر و … )
• خدمات پانسمان زخم های فشاری ،دیابتی با تیم مجرب متشکل از پزشکان و پرستاران دوره دیده به شیوه های پانسمان نوین
• فیزیوتراپی،کاردرمانی،گفتار درمانی و ماساژدرمانی
• فروش و اجاره تجهیزات پزشکی(تخت،ویلچر،واکر،اکسیژن،ساکشن و …)
• دندانپزشکی(با یونیت کامل دندانپزشکی در منزل)
• رادیولوژی دیجیتال و سونوگرافی(پرتابل در منزل)
• اکو کاردیو گرافی قلب( پرتابل در منزل)
• طب سنتی و مکمل(حجامت،ماساژ درمانی سوئدی برای رفع اسپاسم عضلانی،ماساژ رفلکسوزون تراپی(کف پایی) ماساژ ریلکسیشن و …)
• شنوایی سنجی,نصب سمعک در منزل
• انجام آزمایشات و نمونه گیری خون و ادرار
• فتوتراپی(درمان زردی نوزادان)
• آمبولانس
• چکاپ کامل و دوره ای(فردی و گروهی)
• مراقبت از سالمند و کودک

سازمانهای طرف قرارداد و نحوه عقد قرارداد و تسویه حساب:

در ذیل به برخی از سازمان های طرف قرارداد گروهی با مرکز درمان در منزل دم اشاره می شود:
1-سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ
2- صندوق بازنشستگان صنعت نفت
3- معاونت مستقل بهداشت و درمان بانک کشاورزی
4- بیمه سامان
5- دفتر امور قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خبرگزاری قرآنی ایران ایکنا
. . . و ده ها کارخانه,شرکت وبانک طرف قرارداد با مرکز دم
6- بیمه آرمان و سازمان امور فرهنگی شهرداری تهران و بانک سپه در مراحل اولیه عقد قرارداد
تبصره:در موارد نحوه تسویه حساب سازمان های طرف قرارداد با مرکز دم حالات زیر متصور است:
الف) تمامی هزینه انجام خدمات درمانی و هزینه لوازم مصرفی توسط سازمان مربوطه پرداخت می گردد.
ب) درصدی از هزینه انجام خدمات درمانی و هزینه لوازم مصرفی توسط خانواده به عنوان فرانشیز(سهم بیمار)و مابقی توسط سازمان طرف قرارداد به مرکز دم پرداخت می گردد.

مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی در 3 زمینه کلی ذیل آماده عقد قرارداد می باشد:

1-اعزام کادر آنکال به منازل برای انجام خدمات درمانی به صورت موردی
2-اعزام کادر آنکال به منازل برای انجام خدمات درمانی به صورت گروهی
3-انجام چکاپ گروهی در محل سازمان،شرکت و ..
تبصره 1: تمامی خدمات قابل ارائه در منزل مرکز “دم” در واحدهای مختلف آن و نیز لوازم مصرفی مورد نیاز بیمار به صورت کد گذاری شده در لیست خدمات مرکز دم احصاء شده و برای هرکدام تعرفه مشخص و شفاف وجود دارد.
تبصره 2: تعرفه های خدمات مرکز دم، توسط هیأت مدیره تعیین شده توسط جهاد دانشگاهی، در پایان خرداد ماه هر سال برای مدت یک سال تعیین می گردد.این تعرفه ها با توجه به هزینه رفت و آمد،مدت رفت و آمد و هزینه انجام ویزیت در منزل به صورت منصفانه و با در نظر گرفتن حقوق مشتری و عایدی منصفانه و هرچند کم ولی با برکت برای تیم درمانی تعیین می گردد و مرجع کشوری برای ارزیابی تعرفه های سایر مراکز مشابه می باشد.
مرکز دم تمام تلاش خود را برای ارتقاء و تکامل روز افزون نحوه ارائه خدمات درمانی در منزل خصوصاً برای سالمندان و بیماران مزمن و یا ناتوان از حرکت به کار بسته است.
امید است مدیران محترم امور رفاهی سازمان ها که واقف بر اهمیت توسعه رفاه نیروی انسانی تحت پوشش خود خصوصاً بازنشستگان برای نیل به توسعه مانا می باشند.تجربه موفق کشورهای پیشرفته در انتقال بسیاری از خدمات رسانی درمانی،بهداشتی و مراقبتی به منزل خدمت گیرنده که منجر به کاهش هزینه ها و افزایش رضایت و بهبودی بیمار و آرامش خاطر و امنیت روانی اطرافیان بیمار
می شود و مد نظر قرار داده مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی که پیشرو در بومی سازی بسته ارائه خدمات درمانی در منزل می باشد را امین و معتمد خود قرار دهند.
آرزوی ما ارتقاء رفاه و سطح خدمات درمانی گروه هدف گیرنده خدمات درمانی در منزل و کاهش هزینه های درمانی در نگاهی علمی(هزینه-فایده)می باشد.

آدرس و شماره تلفن :

آدرس :خیابان انقلاب- خیابان ابوریحان- جنب روانمهر- پلاک 65- ساختمان جهاد دانشگاهی-طبقه چهارم- مرکز دم

ایمیل : Dam64064@yahoo.com
فاکس:66403041
تلفن تماس اداری:66488964
تلقن تماس واحد پیام:64064