نقش عنصرروی در سلامت سالمندان

 مقدمه :

پيري يا سالمندي يكي از دورانهاي طبيعي زندگي انسان است كه در افراد مختلف به يك نحو اما با سرعت متفاوت ايجاد مي گردد. در ميان فاكتورهاي موثر بر روند پيري ،تغذيه و نوع آن از اهميت ويژه اي برخوردار است چرا كه تغييرات فيزيولوژيك در سالمندان مي تواند منجر به ناكفايتي هاي تغذيه اي خصوصا كمبود ريزمغذي ها شود .با توجه به نقش هاي متعددي كه به عنصر روي نسبت مي دهند بر آن شديم تا اثر اين ريز مغذي ضروري را در دوران سالمندي مورد بررسي قرار دهيم .

يافته ها :

كمبود روي در افراد سالمند به دلايل زير شايع است: کاهش جذب يا افزايش اتلاف، تغيير در مصرف نوع غذا به خصوص كاهش مصرف گوشت ،تخم مرغ ،جگر كه از مهمترين منابع غذايي روي محسوب مي شوند ويا افزايش مصرف غلات پوست گرفته كه حاوي فيتات فراوان بوده و خود ممانعت كننده جذب روي هستند .علت اين تغيير در روند تغذيه اي مي تواند ترس از افزايش كلسترول خون يا فشار خون بالا باشد .تحقيقات انجام شده نشان مي دهدكه كمبود روي حتي در مقدار متوسط مي تواند منجر به اختلال در عملكرد اعصاب مثل حافظه كوتاه مدت شود . همچنين با توجه به اثر روي بر فاكتورهاي پاسخ ايمني (مثل اينتر لوكين 6و TNFa)كمبود آن مي تواندنقص در سيستم ايمني و افزايش بروز عفونت ها را به دنبال داشته باشد . ساير اثرات كمبود روي در سالمندان عبارتند از :اختلال در تكثير DNA،ترميم و ترجمه آن سنتز غير طبيعي پروتئين هاي ضروري بدن و ايجاد تغييرات نئو پلاستيك و مرگ سلولي، از بين رفتن سيستم آنتي اكسيداني بدن ،تسريع روند پيري زود رس در سلولهاي چشمي ،بروز شرايط التهابي مزمن ،افزايش ابتلا به آلزايمر .

نتيجه و بحث :

با توجه به نقش هاي گسترده عنصر روي بر سلامت انسان فرايند پيري را در نتيجه از بين رفتن هموستاز روي و نهايتاكمبود آن مي دانند .به طوري كه حفظ هموستاز روي مي تواند فرايند پيري را به تاخير انداخته يا از سرعت آن به مقدار قابل توجهي بكاهد .بنابراين جا دارد كه در خصوص تامين منابع غذايي حاوي اين عنصر مكمل ياري دارويي روي و اثرات آن برسلامت سالمندان تحقيقات كلينيكي بيشتري صورت پذيرد .

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *