Knee-Brace-Senior-Man2

ویژگی و نحوه ارایه خدمات در مرکز درمان در منزل ” دم”

معرفی :

دکتر مهران زالی دانش آموخته دوره دکتری تخصصی رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است و از دوسال پیش مدیریت مرکز درمان در منزل ( دم ) جهاد دانشگاهی را برعهده دارد . پیشینه همکاری دکتر زالی با جهاد دانشگاهی به بیش از هفده سال می رسد.خانم دکتر موزونی از جمله پزشکانی است که سال 77 در قالب طرح اشتغال زایی پزشکان به جهاد دانشگاهی پیوست و مسوولیت امور پزشکی مرکز درمان در منزل را برعهده گرفت .
خانم دکتر موزونی پزشک عمومی و کارشناس جرایم پزشکی است . و دوره های آموزشی انجمن دیابت آمریکا و اروپا و دوره مشاوره ژنتیک را طی کرده است .
عضو هیات مدیره مرکز درمان در منزل و مدیر این مرکز در گفت و گو با ” زندگی نو ” به فعالیت های مرکز “دم” و خدماتی که به خانواده بزرگ بازنشستگان نفت ارایه می کند اشاره کرده اند.

درمان در منزل (دم):

دم به منزله بیمارستانی سیار است که کلیه خدمات پزشکی قابل انتقال به منزل را در زمینه های پزشکی عمومی ، تخصصی ، خدمات پرستاری ، فیزیوتراپی ، کاردرمانی ، گفتار درمانی، شنوایی سنجی ، دندان پزشکی ، رادیو گرافی ، ماموگرافی و… شامل می شود .
خط قرمر ” دم” فوریت های پزشکی است . اورژانس کشور سازمانی با امکانات و تجهیزات ویژه است که خدمات مورد نیاز را در کوتاه ترین زمان به هموطنان ارایه می کند و به همین دلیل اولین و بهترین گزینه به شمار می آید . بیماران سالمند و یا کم توان ، جانبازان دفاع مقدس و خانوده هایی که به هر دلیل ترجیح می دهند خدمات پزشکی را در منزل دریافت کنند از مخاطبان اصلی “دم” از مخاطبان اصلی ” دم ” به شمار می آیند.

تفاوت :

.زنگ تلفن مرکز درمان در منزل “دم” به صدا در می آید. اپراتور گوشی را بر می دارد و از تماس گیرنده می خواهد شرح حال بیمار را بیان کند در این مرحله سه احتمال منتقل می شود :
1- وضعیت بیمار مخاطره آمیز است و باید بی درنگ به بیمارستان منتقل شود .
2- شرایط بیمار به گونه ای است که می توان با گفت وگوی تلفنی او را راهنمایی کرد. در این حالت اپراتور توضیحات لازم را ارایه می کند و یا ارتباط تلفنی بین بیمار و پزشک برقرار می شود . گاه توضیحات و راهنمایی های پزشک کافی است و در مواردی نیز اعزام پزشک به منزل ضرورت می یابد.
3- احتمال سومی هم وجود دارد ، بیمار به پزشک وابسته شده است ، او را می بیند ، با او حرف می زند و درد دل می کند وحالش خوب می شود.
پزشکان مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی به مرور از بیماران شناخت پیدا می کنند و با روحیات و ذهنیات آنان آشنا می شوند . بنابراین بی آن که هزینه ای را به بیمار یا سازمان متبوع او تحمیل کنند ، پای درد دل های او می نشینند و صبوری می کنند تا به آرامش برسد.
این یکی از تفاوت های عمده مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی یا مراکز دیگر است که به همت معاونت درمان صندوق ها از چهارسال پیش به این سو ، خدمات پزشکی و بیمارستانی مورد نیاز را به بازنشستگان و خانواده هایشان ارایه می کند.

تشکیل پرونده :

اجازه دهید مطلب گفت و گو با مدیر مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی و مسوول امور پزشکی این مرکز را با چند خبر خوب آغاز کنیم .
تا پایان آذرماه برای بیماران بازنشسته صنعت نفت که از خدمات “دم” استفاده کرده اند پرونده پزشکی سلامت تشکیل می شود.
مدیر مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی “دم” به اعلام این خبر می افزاید:
با تجهیز مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاه به نرم افزاری که از سوی بیمار، پزشک و کارشناسان مرکز “دم” مدیریت می شود ، می توان امیدوار بود تا پایان آذرماه همه بازنشستگان صنعت نفت که با این مرکز در ارتباط هستند از پرونده پزشکی سلامت برخوردار می شوند. به گفته دکتر زالی ، بیماران با دسترسی به این پایگاه اینترنتی و عضویت در سامانه ، می توانند به اطلاعات مندرج در پرونده پزشکی و سابق بیماری خود دسترسی پیدا کنند.
دکتر مهران زالی در ادامه از طرح دیگری یاد کرد و گفت گروه پژوهشی سلامت سالمندان در مرکز ” دم ” جهاد دانشگاه یتشکیل شده تا در زمینه بیماریهای شایع سالمندان تحقیق کند . وی تصریح کرد 80 درصدخدمات گیرندگان ما را سالمندان تشکیل می دهند و این مرکز می گوشد مقوله ” سالمندی پویا” را در کانون توجه مسوالان کشور قرار دهد.
مدیر مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی همچنین از ایجاد بخش I.C.U در منازل بیماران سالمند خبر داد و گفت این طرح مزیت های دارد که سبب شده کارشناسان وزارت بهداشت و درمان نقاط قوت و ضعف آن را با رویکرد مثبت مورد ارزیابی قرار دهند.

مقایسه :

مشکل عمده درمان در منزل نبود پوشش بیمه است . حقیقت این است که اگر پزشک و بیمار دارای رابطه مالی و پولی با یکدیگر نیابشند . این ارتباط دوسویه به شکل مطلوب و یا با کم ترین تنش برقرار خواهد بود. اجازه دهید مثالی بیاوریم ، یک سالمند که به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری بوده مرخص می شود و به خانه باز می گردد وچند روز بعد به علت مشکل بلع دچار عفونت ریه می شود .
پزشک اعزامی ” دم” این عارضه را در منزل کنترل و درمان می کند در حالی که اگر این بیمار به بیمارستان منتقل شود ، در بخش ICUبستری و متحمل هزینه های سنگین خواهد شد .حال اگر هزینه ها را مقایسه کنید ، حیرت زدخ خواهید شد! آنچه در این میان اهمیت دارد ، سطح آگاهی و آشنایی خانواده ها با مسایل پزشکی و روند درمان است .
در جوامع توسعه یافته ، نیازها به تفکیک طبقه بندی شده است . در بعضی کشورها ، شهر سالمندان به وجود آمده و برای رفع نیازها چاره اندیشی شده است . یک سالمند تنها به مراقبت نیاز دارد دیگری ناتوان است و پرستار باید شبانه روز در اختیار او باشد و همه کارهایش را انجام دهد ، سالمند سوم تنها به کسی نیاز دارد که خانه اش را بروید وگردگیری کند . اینان در ارتباط وتمایل با یکدیگر هستند و به رفع نیازهای هم یاری می رسانند .

ما و دیگران

به گفته مدیران ارشد “دم” جهاد دانشگاهی مجموعه ای پویا و روز آمد است که به خلاقیت و ابتکار بها می دهد و به پیشنهادهای افراد خوش فکر توجه می کند به برکت این دیدگاه ارزشمند و سازنده ، مرکز درمان در منزل توفیق یافته است انواع خدمات پزشکی و بیمارستانی را با هزینه اندک ، کم ترین آسیب و به دور از عفونت های بیمارستانی و عوارض نامطلوبی چون زحم بستر که گاه موجبات فوت برخی بیماران را فراهم می آورد به هموطنان و خانواده بازنشستگان نفت ارایه کند.
مدیران ارشد مرکز ” دم” تاکید می کنند:
مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی به رغم حضور رقیبان در عرصه رقابت ، مثل همیشه در جایگاه نخست قرار دارد.
آنان می افزایند : این جایگاه والا از قداست و صداقتی سرچشمه می گیرد که با کلیه فعالیت ها و خدمات این مرکز همراه است .
شماری از مراکز که مجوز فعالیت هم دریافت کرده اند ، می گویند شبانه روزی هستند و نیستند … می گویند همه خدمات پزشکی و بیمارستانی را ارایه می کنند اما در مواجه با محدودیت هایی که دارند ، بعضی بیماران به ما معرفی می کنند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *