۱۴ راه مراقبت از سوند ادراری


بیمارانی که بنا به تشخیص پزشک لازم است سوند ادراری فولی تا زمانی حفظ شود، رعایت نکات زیر به آنان توصیه می شود.

١-جهت جلوگیری از عفونت، مایعات فراوان بنوشید ( در صورتی که از طرف پزشک معالج محدودیت مایعات نداشته باشید).

٢-جهت پیشگیری از آلودگی ، از جدا کردن لوله ادرار از کیسه ادرار جداً خودداری کنید.

٣-اگر تصادفاً سوند شما خارج شد یا نشت ادرار داشت جهت جایگزینی مجدد سوند، خودتان هیچ گونه اقدامی انجام ندهید و حتماً با مرکز تماس بگیرید.

۴-بمنظور کاهش خطر عفونت، کیسه ادرار را هر ۸ ساعت یکبار تخلیه نمایید.

۵-اگر به مدت ۸-۶ ساعت ادرار به داخل کیسه جریان نیافت و مطمیٔن شدید که سوند شما پیچ خوردگی نداشته و یا زخم نشده است سریعا با مرکز تماس بگیرید

۶-جهت پیشگیری از برگشت ادرار و احتمال عفونت ، کیسه ادرار را پایین تر از سطح مثانه خود حفظ کنید.هر گز کیسه ادرار را روی شکم خود قرار ندهید.

٧-از کشیدن یا جدا کردن لوله تخلیه ادرار خودداری نمایید زیرا باعث خونریزی یا ضربه به مجرا می گردد این کار را به پرسنل دوره دیده بسپارید.

٨-هنگام راه رفتن ، لوله تخلیه را در دست خود حلقه کنید و پایین تر از مثانه نگه دارید یا از سمت داخل با سنجاق قفلی به شلوار خد بیاویزید.

٩-پوست اطراف سوند را حداقل دو مرتبه در طی روز با آب سرد و صابون یا سرم شست و شو بشویید تا هرگونه ترشحات و نشت ادرار تمیز شود سپس محل را کاملاً خشک نمایید.

١٠-همیشه دستهایتان را قبل از مراقبت از سوند بشویید.

۱۱-هنگام دراز کشیدن روی تخت ، کیسه ادرار را به حلقه پایین تخت آویزان کنید.

١٢-جهت جلوگیری از کشیده شدن سوند آن را به خود بچسبانید.

١٣-به زمان خارج یا تعویض سوند که توسط پزشک معالج یا کادر مجرب تعیین می گردد توجه نموده و جهت انجام آن در تاریخ مقرر با مرکز تماس بگیرید.

١۴-در صورت اندیکاسیون بالینی(عفونت,انسداد و ..)حداکثر ١۴ روز می توان استفاده کرد و باید سوند را تعویض نمود جهت تعویض سوند خود در منزل تنها کافیست با شماره پنج رقمی ۶۴۰۶۴ به صورت شبانه روزی تماس حاصل فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *